Laikinai gyventi Lietuvoje leidimas reikalingas trečiųjų šalių piliečiams, kurie nori čia atvykti ir apsistoti vienam ar kitam laikotarpiui. Tuo atveju, jeigu užsienio šalies pilietis atvyksta tik atostogoms, be ketinimo laikinai apsigyventi, jam pakanka trumpalaikės arba tranzitinės vizos. Tačiau siekiantiems šalyje apsistoti ilgiau, gyventi ir dirbti, šios vizos nepakanka, nes ji nesuteikia teisės oficialiai dirbti.
Priklausomai nuo asmens aplinkybių, leidimas laikinai gyventi gali būti išduodamas esant šeimos, darbo, mokslų ar kitos teisinės veiklos priežastims. Leidimų terminai, atsižvelgiant į šias išvardintas aplinkybes, gali trukti nuo kelių mėnesių iki metų ar kelerių. O leidimų tipai yra du – nacionalinė viza arba leidimas laikinai gyventi.
Su šeimos santykiais susiję atvejai taip pat gali būti įvairūs: tėvai, vaikai ar sutuoktinis yra Lietuvos piliečiai arba turi leidimą nuolat / laikinai gyventi Lietuvoje. Taip pat ir dėl kitų šeimos aplinkybių, tokių kaip skyrybos ar artimojo netektis.
Leidimas gyventi dėl mokslo priežasčių gali būti suteikiami studentams, dėstytojams, mokslo tyrėjams, moksleiviams ar laikinai besitobulinantiems kvalifikaciją šalyje. Leidimo išdavimo ir galiojimo tvarka šiuo atveju priklauso nuo to, ar tai nuolatinės studijos / darbas mokslo įstaigoje, ar laikinos – mainų programa / stažuotė.
Šiuo metu ypač populiarus prašymas – leidimas laikinai gyventi dėl su darbo santykiais susijusių priežasčių. Trečiųjų šalių asmenims, atvykstantiems į Lietuvą gyventi ir dirbti pagal darbo sutartis, taip pat reikalingi leidimai. Šiuo atveju, yra galimybė gauti nacionalinę vizą, kuri leidžia šalyje gyventi ir dirbti ne ilgiau nei metus. Esant poreikiui pasilikti ilgesnį laikotarpį, suteikiamas leidimas laikinai gyventi.
Šiais dokumentais dažniausiai pasirūpina asmenį įdarbinantis darbdavys arba tuo besirūpinančios įdarbinimo agentūros. Jos neretai ne tik sutvarko reikiamus dokumentus, bet ir suranda įmonėms reikalingus darbuotojus.