Nuimtas derlius turi būti tinkamai saugomas, kad ūkininkų pastangos sezono metu nebūtų nuėjusios perniek. Tinkamas, pavyzdžiui, grūdinių kultūrų sandėliavimas susideda iš keletos svarbių dalykų. Pirmiausia – tinkamas sandėlis, antra – teisingas derliaus nuėmimas, trečia – drėgmės lygio reguliavimas, o dar svarbiau – tinkama apsauga nuo įvairiausių grūdinių kultūrų kenkėjų.
Javų derliaus nuėmimas kombainu, be privalumų, deja, turi ir trūkumų. Tokiu būdu nuimant grūdus, į juos patenka ir tokių priemaišų kaip piktžolių sėklos, žaliuojančios augalų dalys, šiaudų nuolaužos, spygliai, taip pat dulkės ir žemė. Derliaus nuėmimas taip pat pažeidžia kai kuriuos grūdų branduolius. Todėl prieš nuimant derlių svarbu tinkamai sureguliuoti visus mechanizmus.
Nuskintus javų grūdus dėl priemaišų ir dažniausiai didelės drėgmės reikia valyti ir dažnai išdžiovinti, todėl iškart po derliaus nuėmimo reikia įvertinti jų užterštumo laipsnį ir išmatuoti drėgmės kiekį. Pašalinus nešvarumus iš grūdų, sumažėja ir bendras jų drėgmės kiekis, o tai labai svarbu vėliau sandėliuojant.
Nuimtų grūdų drėgnumas turi būti nuo 14 iki 17%. Jei vėliau bus galimybė grūdus džiovinti, jų drėgnumas gali būti didesnis – net apie 30%. Blogai laikomi grūdai negrįžtamai praranda vertę, taip pat daigumą. Be to, tokie grūdai tampa netinkami naudoti net pašarams.
Labai svarbu yra ne tik, kokiomis sąlygomis jie laikomi, bet ir kur. Turėtumėte investuoti į kokybiškus ir ilgalaikius sprendimus, kad vėliau netektų nusivilti. Angaras iš https://www.borga.lt/plieniniai-angarai/ gali būti puikus sprendimas jūsų ūkiui.
Beje, nuskintų grūdų negalima palikti be priežiūros iš karto po derliaus nuėmimo. Kiekviename grūde kelias dienas po derliaus nuėmimo vyksta paskutinė brandinimo fazė (vadinamasis nokinimas po derliaus nuėmimo). Branduoliai tada labai intensyviai „kvėpuoja” ir išskiria šilumą bei drėgmę.
Teisingas grūdų sandėliavimas, kai užtikrinamos tinkamos sąlygos, ne visada apsaugo nuo sandėliavimo kenkėjų, kurie, kaip manoma, kasmet sunaikina 8–10 % žemės ūkio produkcijos visame pasaulyje.
Kenkėjai, kurie gali pakenkti grūdams saugykloje, dažniausiai yra erkės. Tai mikroskopinio dydžio voragyviai. Jie masiškai dauginasi, kai grūduose padidėja drėgmė ir temperatūra. Su šiais nepageidaujamais svečiais taip pat reikėtų atitinkamai kovoti.