Vienas nemaloniausių darbų kurį kasmet turi atlikti žemės ūkio produkcijos augintojai ir perdirbėjai yra supuvusios ar mechaniškai pažeisto ir nebetinkamos perdirbimui ir vartojimui produkcijos naikinimas.
Tam tikrai atvejais tokias atliekas dar galima panaudoti dirvožemiui tręšti tačiau žemdirbiai vis tiek patiria didelį nuostolį. Vaisių ir daržovių kokybė geriausia tada kai yra ką tinka nuskinama ar iškasama iš žemės. Nuo to momento kokybinės savybes dar galima išlaikyti tačiau Šiam tikslui tarnauja speciali pakuotė, dėžės, konteineriai, produkcijai tinkamai saugoti būtini angarai ir paviljonai su temperatūros rėžimo palaikytu, vėdinimu ir optimalios drėgmės užtikrinimu. Kokios yra priežastys dėl ko sugenda produktai ir kaip to išvengti?
Kiekvienas ūkininkas turi pats įvertinti vaisių ir daržovių sunokimo lygį, kada laikas nuimti derlių ir pasirūpinti darbininkų apmokymu kai pvz. reikia skinti braškes ar šilauoges. Dėl žemos darbuotojų kvalifikacijos ir aplaidaus darbo nuskintos uogos ar vaisiai gali neatitikti reikalavimų. Pernokę arba vis dar neprinokę produktai sumaišyti su gerais gali pakenkti sveikiems ir anksčiau ar vėliau pareikalaus perrinkimo. Surenkant grūdų ar šakniavaisių derlių yra kur kas paprasčiau nes čia užtenka tik kelių asmenų nustatyti tinkamumą ir prižiūrėti darbuotojui tinkamai atlikti darbą.
Yra tik keltas produktų kurie yra atsparūs mechaniniam poveikiui. Jei juos reikia perdirbti iš karto po surinkimo tuomet išvaizda ir visiškai nesvarbu kaip su jais elgiamasi pakrovimo, transportavimo metu. Tai runkeliai, burokai, bulvės, kopūstai. Kitos daržovės ir vaisiai nėra tokie kieti ir jų odelė lengviau pažeidžiama o atsiradę įtrūkimai greitai tampa tinkama terpe bakterijoms. Apdorojant derlių kai tai reikalauja daug darbo rankomis būtina kad darbo įrankiai būtų aštrūs, švarūs ir produktai į medinę tarą būtų dedami atsargiai, pervežant iš laukų į sandėlius vairuotojai judėtų lėtai kad supakuotas derlius dėžių viduje nesusispaustų ir nesitrintų tarpusavyje.
Vaisiams ir daržovėms reikalinga žema 1-4 laipsnių temperatūra ir santykinai didelis drėgmės lygis tam kad sulėtėtų metabolizmo procesas. Perkeliant produkciją iš lauko į sandėlius rekomenduojama kad nebūtų didelio temperatūros skirtumo. Kartais geriau nuskinti vaisius ankstų rytą ir apdorojus saugojimo laiką padidinančiais priedais perkeltas į nuolatinio saugojimo sandėlį – šaldytuvą.