Grynas oras yra būtinas komponentas vaikų vystymuisi, o taip pat buvimas lauke suteikia galimybę tyrinėti juos supančią aplinką, būti aktyviems bei pagerinti koordinaciją. Taip pat žaidimai už namų ribų padės lavinti vaizduotę, kūrybiškumą, stiprins jų fizinę ir emocinę būseną, imunitetą, o tai yra be galo svarbu kiekvienam vaikui. Kaip galima matyti, privalumų – tikrai ne vienas, todėl kad visus juos būtų galima išnaudoti, šiame straipsnyje pateiksime keletą būdų, kaip būtų galima paskatinti vaiką daugiau laiko praleisti lauke.
Galbūt jūsų namai turi nuosavą kiemą ar bent jau dalinatės vidiniu kiemu su kitais kaimynais? Jei taip, tuomet rekomenduojama pradėti nuo šios vietos žaidimams, o ne nuo tokių viešų vietų kaip parkai, žaidimų aikštelės ar kita, kadangi jose galima susidurti su įvairiais dirgikliais, kuriuos iš pradžių gali būti kiek sunku pakelti vaikui. Tuo tarpu, aplink namus esanti aplinka priešingai – ramina, yra vaiko komforto zona. Iš tiesų, jei turite galimybę, galite įrengti žaidimų aikštelę savo kieme. Čiuožykla, supynės, žaidimų namelis ar smėlio dėžė bus kaip tik tai, kas vaiką gali pradžiuginti. Jei susidomėjote ir norėtumėte pradėti nuo smėlio dėžės pastatymo kieme, didelį jų asortimentą galite rasti šioje nuorodoje – https://www.varle.lt/smelio-dezes/.
Dar vienas patarimas, padėsiantis paskatinti vaiką žaisti lauke – paverskite tai smagiu ir dominančiu užsiėmimu. Tarkime, savo kieme surenkite „lobio“ paieškas, kur kartu su vaiku pagal tam tikras nuorodas ir užuominas galėsite surasti paslėptą „lobį“ – žaislą, saldžią staigmeną ar bet ką kitą, ką tik sugalvosite. Taip pat galite išmėginti slėpynes, gaudynes ar kitą žaidimą, kuris manote, jog patiktų jūsų vaikui. Smagūs, vaizduotę skatinantys žaidimai tikrai bus paskata daugiau laiko vaikui praleisti lauke.
Daugeliui vaikų tikrai patiks idėja į lauką pasiimti savo mėgstamus žaislus. Jie padės vaikui lengviau atsipalaiduoti ir geriau įsitraukti į žaidimą. Priklausomai nuo jo pomėgių, tokie žaislai gali būti kaladėlės vaikams, įvairios lėlės, mašinėlės ar kita, kas galėtų atlaikyti lauko sąlygas. Taip pat galite kartu su savimi pasiimti ir balansinį dviratuką, triratuką, paspirtuką ar paspiriamą mašinėlę – kokia transporto priemonė tai bus spręskite pagal vaiko amžių.
Kai jūsų vaikas pripras prie laiko leidimo savame kieme, galite pradėti jį pažindinti su jūsų rajono apylinkėmis – aplankykite parką, netoli namų esančią viešą žaidimų aikštelę. Po to galite išbandyti ir toliau esančias vietas, tarkime, botanikos sodą, paplūdimį ar miesto aikštes. Kuo bus įvairesnė aplinka, tuo ilgiau vaiko susidomėjimą galėsite išlaikyti. O be viso to, tai padės socializuotis ir su kitais vaikais, leidžiančiais laiką tose pačiose vietose.
Jei vaikas didžiąją dalį savaitės praleidžia tik su vienu iš tėvų, pasistenkite buvimą gamtoje paversti šeimos užsiėmimu, kurio metu būtų stiprinamas šeimos narių tarpusavio ryšys. Galite susiplanuoti išvyką dviračiais, žygį ar pikniką – kad ir ką pasirinksite, galite būti užtikrinti, jog tai jūsų vaikui ims asocijuotis su kokybišku ir smagiu šeimos laiku. Žinoma, kad būtų lengviau, galite iš anksto numatyti, kuriomis mėnesio dienomis planuojate visos šeimos išvyką, tokiu būdu šeimos nariai galės lengviau prisitaikyti ir jos nepraleisti.
Ne paslaptis, jog daugeliui vaikų patinka turkštis vandenyje, todėl jei temperatūra leidžia, priklausomai nuo jūsų gyvenamosios vietos, nusiveskite mažylį į paplūdimį ar prie ežero, kur jis galėtų ne tik smagiai leisti laiką su jumis vandenyje, bet ir žaisti su smėliu – statyti pilis ar gaminti pyragus iš smėlio. Tiesa, jokiu būdu nepamirškite, jog leidžiant laiką lauke, būtinas kremas nuo saulės tam, kad tiek vaiko, tiek ir jūsų oda būtų apsaugota nuo kenksmingų UV spindulių.
Taigi, tikimės, jog šis straipsnis padės vaikus paskatinti daugiau laiko praleisti lauke. Prisiminkite, kiekvienas vaikas individualus, todėl kas tiks vienam, nebūtinai tiks ir kitam. Dėl to nebijokite eksperimentuoti – tik taip galėsite sužinoti, kurie būdai yra efektyviausi būtent jūsų vaikui. Sėkmės!