Baltymai yra būtinos maistinės medžiagos, esančios visuose gyvuose organizmuose. Jie padeda vystytis organams, audiniams, raumenims ir hormonams organizme. Jie yra puikus energijos šaltinis ir parama mūsų kūno augimui ir funkcionavimui. Atliekant fizinius pratimus būtina vartoti daug baltymų turinčią dietą. Tačiau baltymai yra sudaryti iš labai sudėtingos medžiagos, kuriai reikia daug pastangų, kad visiškai suskaidytų į energiją. Taigi, baltymų perteklius sukelia didelį spaudimą kepenims ir inkstams, todėl galiausiai kenkia mūsų organizmui.
Baltymų šaltiniai yra labai įvairūs. Baltymai sudaryti iš labai sudėtingų aminorūgščių, kurios dalyvauja cheminiuose procesuose, kurie generuoja energiją. Baltymai yra kilęs iš graikų kalbos žodžio „proteios“, kuris reiškia „užimti pirmąją vietą“. Šį pavadinimą suteikė švedų chemikas Jönsas Jacobas Berzelius, kuris jį pripažino 1838 m. Baltymai yra svarbūs mūsų organizmui ir susideda iš dvidešimties aminorūgščių. Yra įvairių tipų baltymų ir jie skiriasi nuo vienos rūšies ir vieno organo iki kito.
Baltymai yra dideli junginiai, turintys gerą maistinę vertę. Jie susidaro dėl mažesnių aminorūgščių derinio ir suteikia organizmui energijos, lygiavertę 4 kalorijoms 1 grame baltymų. Kiek baltymų reikia žmogui? Mūsų dienos racione paprastai yra 10-35% baltymų, kurie patenkina mūsų dienos poreikį. Paprastai rekomenduojama suvartoti 1 gramą baltymų 1 kg kūno svorio, kad išliktumėte tinkami.
Baltymų turtinga dieta padeda auginti mūsų kūno raumenis, o tai yra svarbus kūno formavimo aspektas. Jis palaiko sausgyslių, raiščių ir kitų audinių, kurie padeda palaikyti sveiką raumenų masę, formavimąsi. Tai taip pat padeda atstatyti pažeistus raumenis, kad jie vėl taptų stipresni. Jautiena yra vienas turtingiausių baltymų, cinko, geležies ir folio rūgšties šaltinių. Tai labai naudinga raumenų augimui. Vištienos krūtinėlę valgo beveik kiekvienas kultūristas ir ji suteikia daugiau baltymų nei bet kuris kitas variantas.
Tai padeda didinti kalcio ir magnio pasisavinimą mūsų organizme, taip padidinant kaulų stiprumą. Jis taip pat padeda išgydyti kaulų lūžius ir net osteoporozę, kurios laikomos labai kenksminga kaulų liga.
Daugelis tyrimų įrodo, kad baltymai padeda išvengti aukšto kraujospūdžio, o tai dar labiau padeda pagerinti širdies sveikatą. Tai taip pat sumažina cholesterolio kiekį, jei nuo angliavandenių turinčios dietos pereinate prie dietos, kurioje gausu baltymų. Jis kontroliuoja nutukimą ir taip apsaugo nuo su širdies ligomis susijusių ligų. Migdolai ir graikiniai riešutai padeda apsisaugoti nuo su širdies ligomis susijusių ligų.